Şehriye Çorbası

Büyük büyük annemin kış aylarında vazgeçilmez mönülerinin içinde yer alan şehriye çorbasının tadını halen aramaktayım. Artık o zamanın suyundan mıdır, havasından mıdır bilinmez. Aslında öyle değişik bir çorbadır ki şehriye çorbası, tamamen sizin damak tadınıza, zevkinize kalmış, marifetlerinizi gösterebilmeniz için bir prova olarak düşünebilirsiniz. Kimisi bol domatesli, kimisi kerevizli, kimisi yumurtalı yapar. Dahasını türetmekte siz hanımların marifetli ellerine kalmış.

Benim şehriye çorbası tarifime gelirsek malzeme olarak ;

1 Çay bardağı arpa veya tel şehriye
2 adet sivri biber
3 adet domates
4 su bardağı su (Ocağımızda kaynayan et veya tavuk var ise onun suyunu kullanabilirsiniz.)
Maydanoz
1 çorba kaşığı tereyağı
Tuz, karabiber

Şehriye çorbamızı terbiyeli yapacaksak ;

1 adet yumurta sarısı
Limon suyu

Şimdi gelelim hazırlanışı ve yapılışına;

Tereyağını tencerede eritelim. Üzerine daha önceden kıyılmış sivri biberleri 1,5 – 2 dakika kadar kavuralım ve rendelenmiş domatesleri koyalım. 5 dakika kadar pişirelim. Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta, yaz aylarında isek domates taze olmalı, kış aylarında isek domates peltesini suda ezip tencereye koyalım. Salça kullanacaksanız, tuz oranına dikkat edin.

Domates problemini çözdükten sonra, çorbada kullanacağınız suyu tencereye koyun. Malzemelerde belirttiğim gibi, hali hazırda yapılmış bir et suyu, tavuk suyu varsa onu kullanabilirsiniz. Ya da hazır satılan et veya tavuk bulyonları kullanarak suyu kullanabilirsiniz. Suyun ardından kendinize göre tuzunu koyun ve şehriyeleri de çorba karıştırın. 20 dakika kadar pişirin. İşte bu kadar…

Servis yaparken üzerine maydanoz parçaları ve karabiber koyun. Terbiyeli yapacaksanız, servis yaparken daha önceden hazırladığınız, yumurta sarısı ve limon suyunu karıştırın. Biraz daha farklı bir tat için bir miktar unda katabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı kaselerinin üzerinde gezdirin. Afiyet olsun.

One Response

POST REPLY